Skip to content

1952 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 1999

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 3, 2004

Property Information

Block724.61
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,748
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
22%
Improvement Value:$318,600
78%
Total Assessment$406,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,404+5.2%
2024$7,038-9.3%
2023$7,763+0.4%
2022$7,729+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12258, Page 1486

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 10946, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5578, Page 924