Skip to content

1906 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 1988
Other Exempt

Last Sale Price
$140,500
Last Sale Date
Sep 23, 1988

Property Information

Block724.61
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,231
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
20%
Improvement Value:$312,000
80%
Total Assessment$390,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$6,501+20.4%
2023$5,401+0.5%
2022$5,376+4.7%
2021$5,133+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,500
DeedBook 4701, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1988