Skip to content

1956 North StreetToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$87,500
Last Sale Date
Jun 8, 2015

Property Information

Block724.62
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1CB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage864
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
50%
Improvement Value:$89,200
50%
Total Assessment$177,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,227+5.2%
2024$3,067-7.7%
2023$3,324+0.4%
2022$3,310+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$87,500

From:

To:

Sq Ft864DeedBook 16106, Page 585Recorded6/12/2015

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 14406, Page 1108

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 13401, Page 1790

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 5648, Page 879

Property Sale

SaleMulti
$14,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955