Skip to content

1976 New StreetToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Jun 15, 2011

Property Information

Block724.64
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,104
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
32%
Improvement Value:$144,900
68%
Total Assessment$213,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,895+5.2%
2024$3,703-8.6%
2023$4,053+0.4%
2022$4,035+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$163,000
DeedBook 14914, Page 494

Property Sale

SaleMulti
$199,000
DeedBook 14037, Page 1598

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 12540, Page 98

Property Sale

SaleMulti
$109,900
DeedBook 10668, Page 1603

Property Sale

SaleMulti
$99,900
DeedBook 4596, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1985