Skip to content

1981 Old StreetToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$419,800
Last Sale Date
Nov 22, 2024

Property Information

Block724.64
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,401
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
32%
Improvement Value:$166,700
68%
Total Assessment$244,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,206+5.5%
2024$3,986-8.7%
2023$4,364+0.5%
2022$4,344+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$419,800
Sq Ft1,401DeedBook 19863, Page 543Recorded12/2/2024

Property Sale

SaleMulti
$149,000
DeedBook 11042, Page 1657

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 4987, Page 261

Property Sale

SaleMulti
$63,900
DeedBook 4200, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1984