Skip to content

1935 New StreetToms River, NJ 08753

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
Feb 7, 2025

Property Information

Block724.64
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage736
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,000
39%
Improvement Value:$110,200
61%
Total Assessment$179,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,263+5.2%
2024$3,102-14.1%
2023$3,610+0.4%
2022$3,594+4.5%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$297,000
Sq Ft736DeedBook 19929, Page 172Recorded2/14/2025

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft736DeedBook 16472, Page 998Recorded8/9/2016

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft736DeedBook 16465, Page 651Recorded8/1/2016

Property Sale

SaleMulti
$167,000
DeedBook 12316, Page 92

Property Sale

SaleMulti
$88,500
DeedBook 10479, Page 1081

Property Sale

SaleMulti
$56,500
DeedBook 5389, Page 570

Property Sale

SaleMulti
$25,500
DeedBook 3702, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1955