Skip to content

1980 New StreetToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 15, 2018

Property Information

Block724.64
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,122
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
37%
Improvement Value:$132,900
63%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,840+5.2%
2024$3,651-13.3%
2023$4,208+0.4%
2022$4,190+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,122DeedBook 17312, Page 1418Recorded11/28/2018

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 4800, Page 631

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 4549, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1958