Skip to content

1954 South StreetToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Jan 4, 2022

Property Information

Block724.65
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1CB1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage930
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
42%
Improvement Value:$106,800
58%
Total Assessment$184,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,365+5.2%
2024$3,199-18.2%
2023$3,913+0.4%
2022$3,896+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000
Sq Ft930DeedBook 18884, Page 1268Recorded1/27/2022

Property Sale

SaleMulti
$81,100
DeedBook 10106, Page 1535

Property Sale

SaleMulti
$84,900
DeedBook 4823, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1956