Skip to content

1938 South StreetToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Feb 24, 2023

Property Information

Block724.65
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage685
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
44%
Improvement Value:$97,900
56%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,203+5.2%
2024$3,045-13.7%
2023$3,527+0.4%
2022$3,512+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft685DeedBook 19319, Page 1164Recorded3/9/2023

Property Sale

Sale
$79,000

From:

To:

Sq Ft685DeedBook 17365, Page 67Recorded1/23/2019

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 12273, Page 502

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 10990, Page 1099

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 5758, Page 240

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 5216, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1955