Skip to content

2112 New StreetToms River, NJ 08753

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2004

Property Information

Block724.68
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1CB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage812
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
39%
Improvement Value:$108,000
61%
Total Assessment$177,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,223+5.2%
2024$3,064-13.5%
2023$3,542+0.4%
2022$3,527+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951