Skip to content

2389 Windsor AveToms River, NJ 08753

Built 2018

Last Sale Price
$375,650
Last Sale Date
Apr 11, 2018

Property Information

Block724.70
Lot134.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class18
Description2313
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,313
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
17%
Improvement Value:$420,200
83%
Total Assessment$504,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,181+5.2%
2024$8,728+4.6%
2023$8,344+0.4%
2022$8,308+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,650

From:

To:

Sq Ft2,313DeedBook 17090, Page 936Recorded4/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 16477, Page 728