Skip to content

590 Garfield AvenueToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 18, 2017

Property Information

Block724.70
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,648
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
33%
Improvement Value:$229,100
67%
Total Assessment$342,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,980+5.4%
2024$5,672+18.5%
2023$4,788+0.5%
2022$4,765+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$37,900
DeedBook 3679, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1974