Skip to content

2330 South StreetToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$294,000
Last Sale Date
Oct 5, 2020

Property Information

Block724.70
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,860
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
29%
Improvement Value:$274,600
71%
Total Assessment$387,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,058+5.2%
2024$6,709+18.5%
2023$5,664+0.4%
2022$5,639+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$294,000

From:

To:

Sq Ft1,860DeedBook 18099, Page 1852Recorded10/13/2020

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5416, Page 166

Property Sale

Sale
$35,740
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974