Skip to content

598 Senaroth CourtToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Nov 4, 2015

Property Information

Block724.70
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,508
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
37%
Improvement Value:$202,800
63%
Total Assessment$319,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,824+5.2%
2024$5,536+13.8%
2023$4,865+0.4%
2022$4,843+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 16242, Page 335Recorded11/16/2015

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 12244, Page 1266

Property Sale

Sale
$59,400
DeedBook 4025, Page 533

Property Built

Built

Year Built: 1975