Skip to content

600 Senaroth CourtToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 20, 2016

Property Information

Block724.70
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,750
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
35%
Improvement Value:$218,800
65%
Total Assessment$335,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,115+5.2%
2024$5,813+16.7%
2023$4,980+0.4%
2022$4,958+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 16616, Page 1398Recorded12/30/2016

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 5678, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1975