Skip to content

603 Senaroth CourtToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$56,900
Last Sale Date
May 2, 1980

Property Information

Block724.70
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,452
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
20%
Improvement Value:$447,100
80%
Total Assessment$562,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,236+5.2%
2024$9,730+35.9%
2023$7,159+0.4%
2022$7,128+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$56,900
DeedBook 3917, Page 544

Property Built

Built

Year Built: 1975