Skip to content

2301 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2013

Property Information

Block724.70
Lot61
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,152
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
35%
Improvement Value:$209,900
65%
Total Assessment$322,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,630+5.4%
2024$5,339+28.0%
2023$4,171+0.5%
2022$4,152+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$48,700
DeedBook 3964, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1974