Skip to content

2465 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 1991

Last Sale Date
May 18, 1983

Property Information

Block724.80
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9202

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,468
Acreage3.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$854,400
73%
Improvement Value:$315,700
27%
Total Assessment$1,170,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,308+11.9%
2024$19,041-9.9%
2023$21,145+0.4%
2022$21,052+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4187, Page 652