Skip to content

2100 Red Cedar RoadToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 22, 1992

Property Information

Block724.83
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,504
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
24%
Improvement Value:$275,400
76%
Total Assessment$363,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,618+5.2%
2024$6,290+15.8%
2023$5,431+0.4%
2022$5,407+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4982, Page 617

Property Sale

SaleMulti
$33,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973