Skip to content

1922 Red Cedar StreetToms River, NJ 08753

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2013

Property Information

Block724.85
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8801

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,608
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
31%
Improvement Value:$178,900
69%
Total Assessment$258,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,715+5.2%
2024$4,482-16.9%
2023$5,391+0.4%
2022$5,367+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 10415, Page 997

Property Sale

SaleMulti
$82,600
DeedBook 10115, Page 711

Property Sale

SaleMulti
$56,400
DeedBook 4083, Page 778

Property Built

Built

Year Built: 1982