Skip to content

1601 Ramsey CourtToms River, NJ 08753

Built 2002

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Mar 24, 2022

Property Information

Block724.90
Lot67.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9202

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,252
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
34%
Improvement Value:$317,400
66%
Total Assessment$477,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,693+5.2%
2024$8,264+3.7%
2023$7,968+0.9%
2022$7,899+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft2,252DeedBook 18980, Page 528Recorded4/5/2022

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,306DeedBook 17355, Page 113Recorded1/11/2019

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 10835, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 2002