Skip to content

213 Hamilton DriveToms River, NJ 08753

Built 1978

Owner
---
Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Dec 11, 2025

Property Information

Block724.91
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9202

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,000
39%
Improvement Value:$143,200
61%
Total Assessment$235,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,283+5.2%
2024$4,071+3.5%
2023$3,933+0.4%
2022$3,916+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,176DeedBook 20253, Page 544Recorded1/9/2026

Property Sale

Sale
$81,060
DeedBook 5497, Page 350

Property Sale

Sale
$37,900
DeedBook 3750, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1978