Skip to content

221 Hamilton DriveToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 26, 2020

Property Information

Block724.91
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9202

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,232
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
33%
Improvement Value:$186,800
67%
Total Assessment$278,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,077+5.2%
2024$4,826+8.7%
2023$4,439+6.5%
2022$4,169+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 17955, Page 1877Recorded7/8/2020

Property Sale

Sale
$53,400
DeedBook 4004, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1978