Skip to content

204 Princeton CourtToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block724.92
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9202

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,939
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
29%
Improvement Value:$267,700
71%
Total Assessment$375,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,842+5.2%
2024$6,503-0.3%
2023$6,523+0.4%
2022$6,494+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,939DeedBook 18099, Page 1960Recorded10/13/2020

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 10264, Page 1892

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5288, Page 964

Property Sale

Sale
$101,800
DeedBook 4411, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1986