Skip to content

413 Hightstown LaneToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Date
Feb 22, 1993

Property Information

Block724.92
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9202

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,700
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
26%
Improvement Value:$287,900
74%
Total Assessment$387,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,064+5.2%
2024$6,715+18.1%
2023$5,684+0.4%
2022$5,659+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5051, Page 811

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4299, Page 544

Property Built

Built

Year Built: 1970