Skip to content

300 Pennington CourtToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$72,500
Last Sale Date
Jun 28, 1985

Property Information

Block724.92
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9202

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,752
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
25%
Improvement Value:$310,100
75%
Total Assessment$411,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,486+5.2%
2024$7,116+18.6%
2023$6,002+0.4%
2022$5,976+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 4319, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1978