Skip to content

613 Garfield AvenueToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$178,500
Last Sale Date
Oct 19, 2020

Property Information

Block724.92
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9202

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,038
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
35%
Improvement Value:$174,500
65%
Total Assessment$266,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,853+5.2%
2024$4,613+11.3%
2023$4,144+0.5%
2022$4,124+4.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$178,500

From:

To:

Sq Ft1,038DeedBook 18124, Page 319Recorded10/26/2020

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,038DeedBook 16730, Page 1832Recorded5/9/2017

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 5525, Page 873

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 5204, Page 760

Property Sale

Sale
$38,800
DeedBook 3746, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1978