Skip to content

611 Coolidge AvenueToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$102,250
Last Sale Date
Jul 14, 1999

Property Information

Block724
Lot138.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9202

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,120
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
37%
Improvement Value:$140,600
63%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,035+5.2%
2024$3,836-14.5%
2023$4,489+0.4%
2022$4,469+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$102,250
DeedBook 5717, Page 821

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 5057, Page 950

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4715, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1978