Skip to content

629 Coolidge AvenueToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$258,300
Last Sale Date
Dec 30, 2005

Property Information

Block724
Lot91.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9202

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,552
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
38%
Improvement Value:$166,500
62%
Total Assessment$268,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,889+5.2%
2024$4,648-10.4%
2023$5,188+0.4%
2022$5,165+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$258,300
DeedBook 13019, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1993