Skip to content

1284 Delaware AvenueToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
May 5, 1988

Property Information

Block751
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,980
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
34%
Improvement Value:$285,700
66%
Total Assessment$433,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,898+5.2%
2024$7,507+3.6%
2023$7,244+0.4%
2022$7,213+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$183,000
DeedBook 4662, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1987