Skip to content

792 Dunedin StreetToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$314,000
Last Sale Date
May 18, 2012

Property Information

Block752
Lot36.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,932
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
32%
Improvement Value:$306,200
68%
Total Assessment$452,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,235+6.7%
2024$7,720+3.7%
2023$7,445+0.4%
2022$7,412+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$314,000
DeedBook 15210, Page 802

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 10412, Page 1545

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 10038, Page 1807