Skip to content

782 Dunedin StreetToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2020

Property Information

Block752
Lot45.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,119
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,000
52%
Improvement Value:$144,900
48%
Total Assessment$301,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,498+5.2%
2024$5,226-1.0%
2023$5,278+0.4%
2022$5,255+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 15372, Page 506

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 4969, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1970