Skip to content

773 Kansas AvenueToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Mar 25, 2015

Property Information

Block756
Lot36.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description2SF2C
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,302
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,000
36%
Improvement Value:$371,600
64%
Total Assessment$584,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,646+5.2%
2024$10,119+14.4%
2023$8,843+0.4%
2022$8,804+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,302DeedBook 16039, Page 1721Recorded3/27/2015

Property Built

Built

Year Built: 2014