Skip to content

789 Kansas AvenueToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Price
$407,500
Last Sale Date
Dec 23, 2014

Property Information

Block756
Lot36.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description2SF2C
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,420
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,000
37%
Improvement Value:$355,200
63%
Total Assessment$564,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,274+5.2%
2024$9,766+11.0%
2023$8,800+0.4%
2022$8,761+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$407,500

From:

To:

Sq Ft2,420DeedBook 15972, Page 1316Recorded12/29/2014

Property Sale

SaleMulti
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,665DeedBook 15956, Page 1226Recorded12/8/2014

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 2014