Skip to content

1095 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 24, 2020

Property Information

Block760
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,924
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
37%
Improvement Value:$247,800
63%
Total Assessment$395,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,208+5.2%
2024$6,851+13.1%
2023$6,055+0.5%
2022$6,027+4.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,924DeedBook 18219, Page 1984Recorded12/22/2020

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 10176, Page 518

Property Sale

SaleMulti
$84,900
DeedBook 4315, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1985