Skip to content

19 Maryann PlaceToms River, NJ 08753

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Feb 13, 2026

Property Information

Block772
Lot9.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,736
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
36%
Improvement Value:$403,500
64%
Total Assessment$633,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,536+5.2%
2024$10,966+5.8%
2023$10,361+0.4%
2022$10,315+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft2,736DeedBook 20286, Page 1240Recorded2/17/2026

Property Sale

Sale
$399,900
DeedBook 11751, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 2003