Skip to content

11 Maryann PlaceToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2005

Property Information

Block772
Lot9.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,438
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
39%
Improvement Value:$334,500
61%
Total Assessment$550,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,025+5.2%
2024$9,529+13.9%
2023$8,367+0.4%
2022$8,330+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$316,900
DeedBook 11810, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 2003