Skip to content

1137 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1996

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Sep 9, 1993

Property Information

Block776.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,806
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
39%
Improvement Value:$234,100
61%
Total Assessment$383,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,976+5.2%
2024$6,631-8.5%
2023$7,249+0.4%
2022$7,218+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

SaleMulti
$18,000
DeedBook 5199, Page 637