Skip to content

714 Coolidge AvenueToms River, NJ 08753

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 18, 2025

Property Information

Block778
Lot36.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8801

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,328
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,000
39%
Improvement Value:$226,900
61%
Total Assessment$369,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,736+5.2%
2024$6,403-4.3%
2023$6,693+0.4%
2022$6,664+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 12675, Page 916

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5586, Page 897

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 4984, Page 800

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4866, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 1990