Skip to content

784 Jerah CourtToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$124,990
Last Sale Date
Dec 28, 1994

Property Information

Block780
Lot11.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,600
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
41%
Improvement Value:$203,800
59%
Total Assessment$342,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,242+5.2%
2024$5,934+2.6%
2023$5,782+0.4%
2022$5,756+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$124,990
DeedBook 5232, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1994