Skip to content

1718 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2001

Property Information

Block781
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage---
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
1998$5,647-4.8%
1997$5,929+5.5%
1996$5,622+69.7%
1995$3,314+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4673, Page 211