Skip to content

530 Cornell AvenueToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2018

Property Information

Block782
Lot196.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,872
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
31%
Improvement Value:$235,800
69%
Total Assessment$341,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,224+5.2%
2024$5,917-5.3%
2023$6,245+0.4%
2022$6,218+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5255, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1995