Skip to content

523 Cornell AvenueToms River, NJ 08753

Built 2004

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 22, 2019

Property Information

Block785
Lot160.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,940
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
21%
Improvement Value:$298,100
79%
Total Assessment$375,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,831+5.2%
2024$6,493-5.1%
2023$6,844+0.4%
2022$6,814+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,940DeedBook 17616, Page 1586Recorded9/23/2019

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12110, Page 1211

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 11599, Page 362