Skip to content

521 Gilford AvenueToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Sep 21, 2016

Property Information

Block789
Lot56.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,080
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
20%
Improvement Value:$333,400
80%
Total Assessment$414,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,546+5.2%
2024$7,173+1.9%
2023$7,037+0.4%
2022$7,006+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 16521, Page 829Recorded9/27/2016

Property Sale

Sale
$277,500

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 15977, Page 1409Recorded1/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 1993