Skip to content

1806 Adams AvenueToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jan 22, 2020

Property Information

Block789
Lot56.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,844
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,000
29%
Improvement Value:$433,500
71%
Total Assessment$610,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,117+5.2%
2024$10,568+5.7%
2023$10,000+0.4%
2022$9,956+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,844DeedBook 17763, Page 1917Recorded1/24/2020

Property Sale

Sale
$280,318
DeedBook 11388, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 2003