Skip to content

520 Adamsway CourtToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
May 18, 2021

Property Information

Block789
Lot56.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,851
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,000
29%
Improvement Value:$426,200
71%
Total Assessment$604,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,002+5.2%
2024$10,459+5.4%
2023$9,922+0.4%
2022$9,879+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft2,851DeedBook 18514, Page 1111Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$255,920
DeedBook 11263, Page 1721

Property Built

Built

Year Built: 2003