Skip to content

567 Parkwood AvenueToms River, NJ 08753

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 1998

Property Information

Block790
Lot256.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,605
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
40%
Improvement Value:$157,200
60%
Total Assessment$260,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,488+3.0%
2024$4,356-18.5%
2023$5,348+0.4%
2022$5,325+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$71,000
DeedBook 4155, Page 782

Property Built

Built

Year Built: 1982