Skip to content

14 Swan BlvdToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2001

Property Information

Block794.01
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,144
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
40%
Improvement Value:$157,800
60%
Total Assessment$264,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,822+5.2%
2024$4,584+22.3%
2023$3,747+0.4%
2022$3,731+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5104, Page 357

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4702, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1955