Skip to content

4 Swan BlvdToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 29, 2007

Property Information

Block794.01
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings4
ZoningR40A
Sq Footage1,088
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
56%
Improvement Value:$91,600
44%
Total Assessment$208,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,799+5.2%
2024$3,611-4.3%
2023$3,773+0.4%
2022$3,756+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 13851, Page 1131

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 4083, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1950