Skip to content

12 Lloyd RoadToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$68,300
Last Sale Date
Oct 26, 2009

Property Information

Block794.03
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage500
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
42%
Improvement Value:$138,300
58%
Total Assessment$237,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,321+5.2%
2024$4,108+64.1%
2023$2,502+0.4%
2022$2,492+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$68,300
DeedBook 14474, Page 1081

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 10641, Page 1714

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3904, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1950